Skrevet 31. juli 2010 14 år For noen år siden så tok jeg klasse D. Hadde oppkjøring på Jessheim og det ble kjøring rundt på Gardermoen. Dette var på høsten og rundt om på Gardermoen var det @æø%£ glatt. Sensoren forklarte det med at man bruker tørr is for å bli kvitt tåken? Er det fleip eller fakta? Evt hva slags fly bruker man til det?
Skrevet 31. juli 2010 14 år Fakta, mer enn det vet jeg ikke. Var ett innslag om dette på NorgeRundt for noen år siden.
Skrevet 1. august 2010 14 år Jeg mener å huske at det var en Navajo, samma det. Fog Seeding kan kun brukes når temperaturen i tåken er under 0 grader celsius. Det virker på den måten at tørrisen som slippes ut fra flyet binder opp fuktigheten i tåken og tar den med seg ned på bakken. Har også vært brukt (med vekslende hell) i forbindelse med hopprenn i Holmenkollen noen ganger. Mvh,
Skrevet 1. august 2010 14 år Hei Var selv med å satt å kvernet tørris. Var en seneca 1 i starten LN-AED så var det en piper aztec LN-VYI som løken fløy også for norrønafly.Etter det Kjøpte Løken seg en seneca selv og tok over dette selv. Jeg var med i 2 år å kvernet tørris på fornebu og gardermoen. 1 år reddet vi hopprennet i holmenkollen også. Problemet med tørris i fly er at den spiser opp oksygenet,og i starten tenkte vi ikke på det,så var litt syk noen ganger kan man si.Så kom nok litt spy i kvernen også hehe. Rune
Bli med i diskusjonen!
Du kan poste innlegg nå og registrere deg senere. Hvis du har en brukerkonto kan du logge inn nå for å poste med din egen konto.