Jump to content

Featured Replies

Posted

Halloen! Har inntrykk av at mange sliter litt med å få til en skikkelig VOR/DME approach, Her er noen tips fra meg som forhåpentligvis gjør dette til en dans på roser. :grin:

 

Ta frem ditt lille kart og let frem disse opplysningene:

*Field elev/threshold elev

*Minimum Descent Altitude(MDA)

 

La oss si at field elev er 235ft. Du tar den høyden og runder av til nærmeste hundre over. Da sitter vi igjen med 300. Denne høyden går etterhvert i altitude vinduet på MCP(aka autopiloten)når vi skal fly finalen.

 

MDA er la oss si: 500ft. Da tar vi MDA, legger til 50 og bruker denne som descision height (DH)550'

 

Her er det magiske regnestykket som gir oss en standard 3' glideslope:

Vi tar final speed(Ground speed). Feks 130kt. Deler 130 på 2 og får 65. 65 ganger vi med 10 og får 650. Her har vi vår vertical speed under finalen. For approacher som ikke har standard 3' gs finnes korrekt vertical speed i forhold til ground speed nederst på kartet.

 

Ok. Vi ligger level i korrekt høyde, har satt flaps 15 og venter på FAF. Sett altutude nå til 300ft og trykk på VS. Sett VS til 0000. Rett før FAF setter vi gear down, landing flaps og approach speed. Vi setter VS til -650ft/min og justerer VS underveis slik at den grønne streken på ND ligger på threshold. Vi kan justere fra -500 til -1200ft/min for å holde oss på glideslope. 500ft over field elev sjekker vi at airspeed og vertical speed ligger der de skal og roper "STABILIZED!". Deretter lander vi flyet.

 

Lykke til!

 

mvh Eivin

 

 

 

 

 

 

Funker nok bra det! Men sett heller missed approach altitude i MCP-vinduet, istedenfor field elevation, når du er under den...

 

Du kan fortsatt fly nedover i V/S under høyden satt i MCP, og har ingenting å tjene på å sette field elevation. Du kan derimot overskyte missed approach altitude dersom du ikke setter den inn. En go-around kan være litt hektisk, så det er best å ha gjort mest mulig på forhånd.

 

Boeings egen oppskrift:

737NPA.png

 

For Airbus'en sin del, skal man aldri sette noe som er lavere enn 400ft AAL i FCU'en.

 

 

Hilsen Torbjørn

  • Author
Du kan fortsatt fly nedover i V/S under høyden satt i MCP, og har ingenting å tjene på å sette field elevation.

 

Ikke noe annet enn at autopiloten ikke flyr deg i bakken hvis du dummer deg ut. Men jeg ser poenget ditt.

Jeg skjønner tankegangen din, men du bør gjøre mer enn å bare runde opp field elevation til nærmeste hundre da. Hvis du har dummet deg ut i forveien, kan du like gjerne fly inn i terreng selv om du er høyere enn field elevation.

 

Du skal heller ikke bruke autopilot under MDA på en non-precision, så selve MDA ville i såfall vært mer egnet... Det er tross alt minstehøyden uten visuell kontakt.

 

 

Hilsen T

  • Author

EDIT2: Som regel starter glideslope på FAF men det finnes prosedyrer som ikke gjøre det. Feks NDB27 på Værnes. Sjekk høydeprofilen på kartet så ser du hvor GS begynner.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...