Gå til innhold

Featured Replies

  • Svar 65
  • Visninger 24,4k
  • Opprettet
  • Siste svar

Mest aktive medlemmer

Skrevet

Har ikke disse gjort noe sånt på Gardermoen før også?

Det er rart de klarer og gjøre dette egentlig, ta av fra taxebanen.. det syntes jeg er litt rart!

Skrevet

Alkoflot har vært på vingene igjen ja,,,, :grin:

 

Men når det er sagt så skjedde det jo ei lignende episode i Atlanta for ikke lenge sida, bare med motsatt "destinasjon" da de LANDA på taxiway. Mener det var AirMexico om jeg ikke tar helt feil.

Skrevet

Taxebaner og rullebaner er ikke like nei. Han hadde fått go, for og ta av, men svingte feil retning enn rullebanen var, han burde sett det ja, for rullebaner og taxebaner er ikke like..

Skrevet

Er nok sånn som med mange andre hendelser, nemlig at de ikke ville innrømme feilen før den ble oppdaget, og fortsatte som om ingenting hadde skjedd. Har nok med russernes stolthet og gjøre, sånn som så mye annet.

Skrevet

Taxiways har heltrukken centerlinje og RWY har oppdelt centerlinje. Likheten er imidlertid at vi har gul farge både for RWY og TWY centerline i Norge. I andre land er det stort sett hvit markering på RWY.

Skrevet

Som sagt på scanair forumet. Vil tro det var noe slikt som skjedde: Fikk takeoffclearence før de nådde A2 som de kanskje ville ta av fra, svingte inn mot høyre hvor A2-skiltet pekte og gjorde neste høyresving litt for tidlig:

Taxiwaytakeoff.jpg

Skrevet

Slikt skjer ifrå tid til annan. Diverre. Men å kalle flygarane for alkisar og anna, det blir litt for ekstremt. Dei gjorde ein tabbe. Pilotar er menneske dei også. Du kan jo spørja ein pilot om han aldri har gjort ein feil under ein flight. Dersom piloten seier nei, lyg han. Alle har gjort ein feil. Det er berre at enkelte er uheldige og gjer ein litt meir dramatisk feil enn andre.

 

Det kan vere litt vrient å sj forskjell på taksebane og rullebane til tider når det er snødekt og slike ting. Ikkje alltid markeringane syner seg så godt igjennom snøen.

 

Eg har sjølve nesten gjort samme tabben å ta av ifrå taksebane. Heldigvis hadde eg ein våken copilot som gjorde meg oppmerksom på dete like før eg satte TO power. Men hadde ikkje han sagt noko, hadde eg i allefall starta avgangen. Om eg hadde oppdaga det og avbrote eller ei, det vågar eg ikkje spekulere i.

 

Om eg ikkje hugsar feil, så har SAS landa på taksebana i Bodø minst ein gang. Så då er vel SAS eit alkoholisert selskap dei og??

Skrevet

Tror også at folk skal roe seg ned ett par hakk her!

 

Norske verdensmestere har også gjort slike tabber flere ganger...

 

 

Hilsen Torbjørn

Skrevet

Uff da, ikke bra... Det skjer jo "støtt og stadig", men enkelte flyplasser har såvidt jeg har fått med meg vært mer utsatt enn andre.

 

Noen som vet hva slags sikt-forhold det var da dette skjedde?

Skrevet
pegasus gjorde vel en feil de en gang

 

Problem, hvis KLM og Aeroflot (og SAS) har vært fulle. Pegasus da? 99% av Tyrkia er jo muslimer. Og de drikker jo som kjent ikke. Har de vært fulle på te de da?

 

Som Torstein sier, så blir det tull og si at det har vært alkohol inni bildet. Javell, så var det ett Russisk flyselskap, og ja. Russland er kjent for og være sterkt alkoholiserte.

Men har en Russisk pilot råd til og drikke seg snørrings i Norge?

Neppe.

 

Hadde en drita pilot i det hele tatt kommet seg ut fra gaten? Hvis han i det hele tatt hadde greid og kommet seg til flyet.

 

Sure greier :grin:

Skrevet

ja det var ikke lenge siden en Turkish Airlines maskin var på vei med TO trust, en dame faktisk. Men de klarte og avbryte takeoff.

Bli med i diskusjonen!

Du kan poste innlegg nå og registrere deg senere. Hvis du har en brukerkonto kan du logge inn nå for å poste med din egen konto.

Gjest
Skriv svar til emnet …