Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Flightsim.no

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Flyr piloter flere flytyper?

Featured Replies

Hei.

Noen som vet om piloter i Norge(SAS-Braathens) flyr forskjellige flytyper? Tenker da på om samme piloter flyr feks. B737-500 og B737-700, eller for SAS del MD 80 og B737?

Mvh

Truls

Hei.

I Braathens vet jeg at alle pilotene flyr alle de forskjellige B737ene. Var med en kaptein i Braathens på en Oslo-Bergen-Oslo flight og han hvisste til og med ikke hvilken 737 vi skulle fly med så i Braathens flyr man alle flyene. I SAS vet jeg ikke.

JBD [image]images/icons/grin.gif" border="0[/image]

Hver flytype krever grundig opplæring, så pilotene flyr vanligvis ikke flere flytyper. Når det er sagt tror jeg det er valig at pilotene kan fly f.eks. 737 i forskjellige størrelser, men ikke både 737 og 737NG. 757 og 767 har mange likheter, så her koster ikke mye ekstra å lære opp pilotene til å fly begge.

Jeg vet ikke helt hvordan det ligger an med Airbus. Disse flyene har jo en veldig konsistent cockpitdesign, men det er jo en veldig stor størrelsesforskjell på 320 og 330/340, og vanligvis er det de eldste pilotene som flyr de største flyene siden pilotene rangeres etter ansiennitet.

quote:

... Når det er sagt tror jeg det er valig at pilotene kan fly f.eks. 737 i forskjellige størrelser, men ikke både 737 og 737NG. ...

Julian har rett, i Braathens flyr pilotene (uansett om de er kaptein eller F/O) -400/-500 og -700 om hverandre. Ja, noe er forskjellig fra Classic til NG, men basic er det samme.

Hilsen Roald

Airbusene er vel igrunn veldig greie sånn sett...

A319/A320/A321 flys om hverandre, og A330/A340 flys om hverandre. Om det mikses med narrow-body og wide-body vet jeg ikke, men jeg ser det ikke som usannsynlig at en som kan fly A330/A340 også kan fly de mindre flyene. Er neppe slik andre veien.

I SAS og de fleste andre større selskaper blandes ikke flytyper; dvs. du flyr ikke MD 80 og B737. Skulle Morten mene noe annet hører vi sikkert fra ham.

mvh

Bjørn

B-737-300/400/500/600/700/800/900 flyes på en rating, dvs man kan fly disse om hverandre.

DC-9-80 (MD uten EFIS)/MD-81/82/83/87/90, samme sak her.

Airbus 330 og 340 flyes på en rating. Meg bekjent KAN man også fly 321 i kombinasjon med disse (tror Austrian gjør dette), men selskapene kan selvfølgelig legge strengere restriksjoner på mixed flying enn Airbus selv.

Det er ikke så uvanlig i større selskaper at piloter flyr forskjellige fly typer, men da helst innen noe samme gruppe..f.eks 767/757

En pilot kan max være sjekket ut på 2 typer samtidig.

Rett meg da, hvis jeg er helt på jordet...

Mvh

Rune

Ta deg en tur til Boeings hjemmesider - 737-sidene - så finner du nok det du leter etter.

Bruk rullegardinene for Background Info og Technical Specs oppe til høyre, og les hele historien om 737 - både Classic og NG.

Hilsen Roald

[ 11-11-2001: Endret av: Roald Hansen ]

Hei Christian,

Her tror jeg din venn er litt på villspor. Forskjellen på en -600 og en -700 er lik 0, dvs 700 er litt lengre enn 600, det er alt. -800 er enda lengre, har små forskjeller i airconditionsystemet og i cargo firesystemet, to overwing emergency exits i stedet for èn, det er stort sett alt. Det er godt mulig Braathens kjører en tilleggsutsjekk fra -400/-500 over til -700, men den bør være raskt unnagjort. Om det formellt kreves en slik utsjekk, er jeg ikke helt sikker på. Derimot vet jeg at en utsjekk på -600, gir rett til å fly resten. Det var faktisk et krav fra de amerikanske 737 selskapene at alle skulle kunne flyes på samme rating, for å unngå kostnader ifm omskolering. Det er også årsaken til at når du titter på overhead panel i en NG cockpit, så ser det ut som noe fra 60-tallet, dvs identisk med -300/400/500. Modernisering her, a la 767 panelet, ville medført et krav om egen rating for NG.

Her er litt om Airbus-systemene, slik det står forklart i en brosjyre jeg rasket med meg fra Toulouse i sommer:

A318/319/320/321 - Samme type-rating

A330-200/300 - Samme type-rating

A340-200/300/500/600 - Samme type-rating

Skifte fra 320-fam. til 330 krever 8 dagers trening (og samme for skifte tilbake).

Skifte fra 320-fam. til 340 krever 9 dagers trening (og 8 dager for skifte tilbake)

Skifte fra 330 til 340 tar krever 3 dagers trening (og 1 dag for skifte tilbake)

Så slik er det - i teorien. Men hvordan, og om det gjøres i praksis? Hvem vet?

I SAS flyr enkelte piloter både 737 NG OG 767-300ER. Det vett jeg siden jeg jobber i SAS [image]images/icons/smile.gif" border="0[/image]

Heisann!

quote:

Airbus 330 og 340 flyes på en rating. Meg bekjent KAN man også fly 321 i kombinasjon med disse (tror Austrian gjør dette), men selskapene kan selvfølgelig legge strengere restriksjoner på mixed flying enn Airbus selv

Swissair gjør dette. A321 og A330.

Mvh

Mathias Tangvall

quote:

Opprinnelig postet av Mathias Tangvall:

Swissair gjør dette. A321 og A330.

Feil!

Swissair GJORDE dette.... [image]images/icons/frown.gif" border="0[/image]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

Account

Navigation

Search

Search

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.