Jump to content

Featured Replies

Det bryr meg svært lite faktisk, hvem som vinner presidentvalget i Frankrike, da jeg har null tilknyttning til landet, men om jeg skal mene noe synes jeg det er bra den borgerlige siden vinner.

Innvandringspolitikken til Sarkozy skal etter det jeg har hørt være helt fucked, og er det et punkt det franske samfunnet trenger å skjerpe seg på, må det være innvandrings- og ikke minst integreringspolitikk. Noe er helt åpenbart galt når store deler av de unge andregenerasjons franskmennene sitter stuet bort i gettoer og ikke har jobb. Sarkozy demonstrerte sin handlekraft på dette feltet da han under opptøyene i fjor (eller var det i forfjor?) ikke klarte annet enn å sitte på pressekonferanser og kalle ungdommene for "racaille", et fransk uttrykk som kan oversettes til "avskum", men som er ekstremt politisk ukorrekt å bruke. Dersom han fortsetter denne linja i de fem årene perioden varer, tror jeg opptøyene vi så i fjor (eller var det i forfjor?) vil framstå som en lett bris i forhold til det som kommer.

Økonomisk sett er nok Nicolas Sarkozy noe av det aller beste som kunne hendt Frankrike som land. Som nasjon blir det derimot mer spennende å se hvordan det vil utvikle seg for det franske folk.

Ja, hvis man liker Tatcher-aktige doktriner er nok Sarkozy bortimot perfekt. For alle oss som innser at det er mer enn økonomi som betyr noe i et samfunn, er han nok litt mer spekulativ.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...