Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Flightsim.no

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Bygge en flystripe! :)

Featured Replies

Hva må man gjøre vist man har lyst å bygge ut ei lita fly stripe? "" (spøre bonden om man kan få låv å bruke jordet hans?) hehe...

I Norge er det vel bare mikrofly som man kan ta av og lande slik man selv ønsker. Småfly er ikke like priveligerte.

 

Ønsker man å bruke et område til en liten flystripe trenger man strengt tatt bare grunneiers tillatelse, men det kan være fordelaktig å gå litt grundigere til verks hvis det skal være flyaktivitet av en viss størrelse. Naboer etc kan lett stikke kjepper i hjulene hvis man ikke tar hensyn til disse i første omgang.

 

Utover dette gjelder motorisert ferdsel i utmark, som gjør at man ikke kan spenne skia på flyet og bare lande på et islagt vann oppe på fjellet ""

 

 

Per Magne

Vet du om seilfly (motorglidere) blir stoppet av denne regelen? Vi unngår jo en del andre motorflyregler ""

Hva er minimumskravet på lengden til en flystripe på en feks. en åker/jorde? Har tenkt litt på flystripe til noen slektninger like ved Tafjord på Møre^^

Hva er minimumskravet på lengden til en flystripe på en feks. en åker/jorde? Har tenkt litt på flystripe til noen slektninger like ved Tafjord på Møre^^

 

DET kommer jo helt an på hva slags flytype du har tenkt til å bruke der da...

Selv har jeg flydd fra 200 meters modellflystriper, med god margin, med mikrofly...

Som sagt kommer dette helt an på hvilken type flymaskin du tenker å bruke. Dette lærer du om senere i flyteorien Stian, hvordan man beregner avgangsdistanse ut i fra faktorer som vekt, vind, flyplass høyde, banehelling, baneforhold etc.

Noen mikro har sikker take off på 150m, inkludert 15m høy hindring 50m etter enden på stripa. (tror det var slik)

(men det er jo ingen C172 som det er snakk om her da)

 

Noen som kjenner til forhåndsregler/tutorial/guidelines ved bruk av stigende/synkende flystriper? Slike som man ofte ser fra alpene og høyfjellsområder. Disse stripene vil bidra til spesielt kort distanse ved takeoff og landing, forutsatt at man tar av nedover og lander oppover selvfølgelig.

 

Noen med kjennskap eller erfaring?

 

Per Magne

Minimum i seilflymiljøet er 600 meter med stripe, for slep og landing med slepefly. Da bør det holde mer enn nok for en 172. ikke glemt at alle mulige hindringer i enden, som trær etc, bidrar til økning i lengde på stripa.

 

HG

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

Account

Navigation

Search

Search

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.