Gå til innhold

Featured Replies

Skrevet

I TA (Telemarksavisa) i dag stod det at Skien lufthavn Geiteryggen trolig blir nedlagt til neste år hvis ikke det går med overskudd.

Et annet selskap er i full gang med å planlegge hvordan de kan bygge om flyplassen til ”Sørlandets beste racerbane”.

Underskuddet til flyplassen ligger på bare 1 mill kroner.

Det er jo ikke så altfor mye…

Jan E. Gyldensten (Ordfører i Bamble kommune) er i hverfall på siden med de som vil redde flyplassen. (bla. meg) , men det er ikke sikkert at Skien og Porsgrunn kommune er like enig [image]http://www.flightsim.no/ubb/images/icons/frown.gif[/image]

Selv om rutetraffikken skulle bli nedlagt så står jo Norsk Helikopterskole og Grenland Flyklubb igjen + en del andre private som bruker flyplassen.

Det er jo heller ikke umulig for private og overta flyplassen.

Jeg mener at det er mulig å drive flyplassen med et overskudd hvis noen gadd å kjempe for det.

Håper at mange støtter meg i det jeg har skrevet her nå!!!

 

Hilsen Vegard Nilsen [image]http://www.flightsim.no/ubb/images/icons/smile.gif'>http://www.flightsim.no/ubb/images/icons/smile.gif'>http://www.flightsim.no/ubb/images/icons/smile.gif[/image] [image]http://www.flightsim.no/ubb/images/icons/smile.gif[/image]

PS: Skriv et innlegg hvis dere støtter meg! [image]http://www.flightsim.no/ubb/images/icons/smile.gif[/image]

 

Skrevet

I følge Sandefjords Blad så var den totale inntekten for år 2000 på ca. 3 mill, og utgiften på 5 mill, så da blird det vel 2 mill i underskudd??

Når de lokale politiske kreftene i tillegg heller vil satse på Torp så ser det nok svært dårlig ut for Geiteryggen.....

Tallene sa vel i tillegg at man hadde forventet 75.000 reisende i år 2000, men endte opp med 37.000.... Derimot så valgte hele 150.000 telmarkinger å reise fra Torp i fjor....

Såvidt jeg forsto av det som sto skrevet så er det kun Golden/ Teddy igjen som flyr rute-trafikk fra Geiteryggen, og at de kun flyr til Bergen, så da kan man vel ikke akkurat forvente en "Boost" i passasjer-antallet med kun en strekning??

 

Faktum er vel at flere og flere telemarkinger velger Torp fordi man har et mer utbygd rute-tilbud der....

La meg liste opp litt her...

Fra Torp har man følgende destinasjoner:

Ålesund/ Kristiansund (Vigra/ Kvernberget) 1 gang daglig

Haugesund (Karmøy) 2 ganger daglig

Trondheim (Værnes) 5 ganger daglig

Bergen (Flesland) 6 ganger daglig

Stavanger (Sola) 5 ganger daglig

Stockholm (Arlanda) 2 ganger daglig

Gøteborg (Landvetter) 2 ganger daglig

København (Kastrup) 5 ganger daglig

London (Stansted) 2 ganger daglig

Amsterdam (Schiphol) 3 ganger daglig

I tillegg er det 7 ukentlige charter-avganger til varmere strøk

Fra Skien har man 3 daglige avganger til Bergen.... Thats it!

Hva rutetrafikk angår så er nok Geiteryggen like dødsdømt som Jarlsberg flyplass...... [image]http://www.flightsim.no/ubb/images/icons/smile.gif'>http://www.flightsim.no/ubb/images/icons/smile.gif[/image]

 

Skulle det finnes skrivefeil, mistolkninger, feilinformasjon, eller annet rusk blandt alle disse tegnene så får jeg bare beklage... [image]http://www.flightsim.no/ubb/images/icons/smile.gif[/image]

------------------

Kenneth G. Sørensen

De-Icer ved WF Torp

Kenneth@Airpics.com

[Endret av Kenneth G. Sørensen 05-01-2001.]

Skrevet

Sammenlign det litt med at du skal ut å ta bussen. Du har en holdeplass rett borti gata, men velger å gå til en som ligger 2 kvartal unna, av en eller annen årsak. Det virker vel litt bakvendt, men det er det som skjer. Vil kalle fly for et kollektivtilbud, og følgelig er det en galt å legge ned Geiteryggen. Jeg er, som mange andre i distriktet, avehengig av å benytte fly for å komme på jobb. Hvorfor skal jeg da måtte reise til Sandefjord for å komme på jobb, når Geiteryggen er 10 minutter unna? En ting er underskuddet, men det blir jo ikke noe bedre av at lokalpolitikerne vil kutte ut all støtte, det gir en litt negativ reklame. Og hvorfor i granskauen må absolutt kollektivtransport gå med overskudd, og ikke selvkost ? Også finnes det dem da, som av en eller annen merkelig grunn tror det er så mye tryggere å reise fra Torp, med Widerøe..... Tilogmed er folk skeptiske til navnet Teddy Air, og følgelig velger noe annet !! Fakta på bordet: SAAB 340, som benyttes av Teddy/Golden, er helt super !!

Nei, kom med så mange utredninger om hvor fortreffelig det er med Torp, jeg velger iallefall å reise fra nærmeste "holdeplass" så lenge det går og ingen tvinger meg til noe annet. Så slipper jeg å bruke 45 minutter på en unødvendig biltur til " Åkerlappen " i Sandefjord..... Og har jeg behov for å dra en annen plass enn Bergen, da reiser jeg selvfølgelig til nærmeste flyplass som har en avgang med den destinasjonen jeg har.

Geiteryggen bør fotsatt leve !!

[Endret av Svein Olsen 05-01-2001.]

Skrevet

Heisann.

Personlig tror jeg at vi fortsatt her flyplass på geiteryggen om 5 år, og jeg håper det. Men ting ser ikke bra ut, lokalpolitikerne støtter opp om torp, GoldenTeddy er eneste selskapet som akuratt nå flyr rutetrafikk (med inntil 4 avganger daglig). En annen ting er at goldenteddy etter mitt syn har litt for lite regularitet, det hender desverre ofte at maskinene står på Geiteryggen kl 1000 om morgenen, når maskinen skulle vært i lufta før kl 0700, kveldsflyginger blir kanselert (ikke pga passasjermangel, men flygermangel og andre praktiske årsaker). Hvorfor skulle passasjerer som blir tvinget til å ta en buss til torp og fly med Widerøe til bergen komme tilbake til Geiteryggen og fly med Teddy når dem har betalt billetten til Teddyair i utgangspunktet ? Da er det jo lettere og bestille billett hos WF med en gang og reise direkte til Torp istedenfor å komme seg til Geiteryggen bare for å få vite at flyavgangen er kanselert, og videre med buss til torp, ekstra venting på avgangen og kommer noen timer senere til bergen enn planlagt ?

Jeg flyr selv på Geiteryggen og har ganske god kontakt med gutta i tårnet, det er ofte i tårnet jeg sitter og skravler når været er for dårlig til at jeg kan fly, og det har det ofte vært i det siste, derfor får man jo et lite innblikk i hva som skjer der nede. Og jeg kan ikke skjønne at ikke det er liv laga på Geiteryggen. I tillegg til GoldenTeddy air's så er det enda et selskap der nede. Guard Air har hangar og verksted der. Guard air flyr riktignok ikke ruter derfra lengre, men peileflyet til Guard Air er stasjonert der. Det gir ikke allverdens inntekter, men alle monner drar. I tillegg til Norsk Helikopterskole og Grenland Flyklubb som Vegard nevner.

Notodden derimot er truet, og jeg er ganske sikker på at vi der kun får en ubemannet småflyplass med 600 meters lengde, såvidt jeg vet har rutetrafikken allerede stoppet opp der.

Vi får leve i håpet og troen, kanskje vi fortsatt møtes på Geiteryggen om 5 år (jeg tror det), eller kanskje det er racerbane der da, den som venter får se [image]http://www.flightsim.no/ubb/images/icons/smile.gif[/image]

Vennlig hilsen

Tarjei Lundarvollen, PPL/A elev GFK

Bli med i diskusjonen!

Du kan poste innlegg nå og registrere deg senere. Hvis du har en brukerkonto kan du logge inn nå for å poste med din egen konto.

Gjest
Skriv svar til emnet …