May 16, 200322 yr heisann På min "hjemmeflyplass" Karmøy skal visstnok rullebanen forlenges med 400 meter. Og på de 400 nye meterene skal rullebanen ha en stigning på 10 meter Er det mye stigning til å være en rullebane? Er det noen andre rullebaner som har lignende stigning på så kort distanse i Norge? Jeg syntes det hørtes fryktelig mye ut, spessielt med tanke på at de eksisterende 1600meter har en stigning på bare 4.27meter Blir vel en slags "skihopp" effekt under avgang dette..
May 16, 200322 yr Tja, 10 meter stigning på 400 meter blir 2,5 %. Dette er vel i den øvre delen av hva som kan kalles 'normal variasjon fra vater' for norske flyplasser.... Men: Sjekk ut denne flyplassen som har 18 % stigning: http://www.flightsim.com/cgi/kds?$=main/feature/courch.htm Med loddrett stup i ene enden og en fjellvegg i den andre blir det en utfordring både å lande og ta av... MVH Einset
May 16, 200322 yr Author Her er det et annet bra bilde av den samme flyplassen, og på dette bildet kommer jo stigningen på 18% godt frem. 2,5% er vell ikke så mye i forhold til den flyplassen, fordi om det sikkert er en del uansett i norsk målestokk
May 16, 200322 yr Det hørtes jo litt spennende ut med dette 'hoppet' på Karmøy. Gleder meg til det. Forøvrig skal også Sola få forlengede innflygningslys til 18, samt lys også i midten av rullebanen.
May 16, 200322 yr Flyene har iallefall ikke noe problemer med å stanse her. Andre veien tror jeg nokk det blir vanskelig å stoppe, men det er jo ikke noe problem, de kan jo ta skitrekket opp igjen.
May 16, 200322 yr Tja, 10 meter stigning på 400 meter blir 2,5 %. Dette er vel i den øvre delen av hva som kan kalles 'normal variasjon fra vater' for norske flyplasser.... Men: Sjekk ut denne flyplassen som har 18 % stigning: http://www.flightsim.com/cgi/kds?$=main/feature/courch.htm Med loddrett stup i ene enden og en fjellvegg i den andre blir det en utfordring både å lande og ta av... MVH Einset Har du installert det der? Jeg har, men det er bare noen av byggningene som har farger... Hvor skal alle texture-zippene?
May 16, 200322 yr Hei Har enda litt bilder av den flyplassen me 18% stigning Bilde 1 bilde 2 man ser spesielt på det siste bildet nedoverbakken her
May 16, 200322 yr De fleste passasjerfly har en begrensning på pluss/minus 2% runway "slope". De unngår kanskje problemet med å fordele nivåforskjellen over hele banen i stedet for de 400 meterene, da kommer de frem til et annet tall.
May 16, 200322 yr Author Hei Har enda litt bilder av den flyplassen me 18% stigning Bilde 1 bilde 2 man ser spesielt på det siste bildet nedoverbakken her Dette er nok ikke den flyplassen vi snakket om ovenfor, for dette er Lukla i Nepal, mens vi snakket om en flyplass i Alpene som heter Courchevel Men bevares, Lukla har heller ingen rett rullebane
May 16, 200322 yr Jøsses! Dette kan man kalle oppoverbakke! Ligger Courchevel langt ifra den lille alpe-byen Champagny? Fordi når jeg var der en gang, så husker jeg at jeg så en flyplass som var plassert ca. sånn som Courchevel...
May 17, 200322 yr Noen bilder: [image]http://www.dangerous-airports.com/airports/l/LFLJ-3.jpg[/image] [image]http://www.dangerous-airports.com/airports/l/LFLJ-74.jpg[/image] [image]http://www.dangerous-airports.com/airports/l/LFLJ-73.jpg[/image] Fant bildene på http://www.dangerous-airports.com/ og bildene er tattt av Markus Herzig.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.