Gå til innhold

Hans Chr Haaland

Medlem
  • Ble med

  • Siste besøk

Alt skrevet av Hans Chr Haaland

  1. Selvfølgelig kommer det ann på hvilken font du bruker, men tankegangen bak utregninga blir jo den samme, og det er jo den jeg lurer på :-) Y er kanskje et dårlig eksempel. Jeg skal finne arealet av 10 bokstaver tilsammen, blandt annet en S. Er det mulig å gjøre dette i f.eks et CAD program?
  2. Hans Chr Haaland la til et innlegg i et emne i Kaffekroken
    Jeg har en liten nøtt jeg driver å løser. Jeg skal finne arealet av en bokstav. Er det noen glupe hoder som har en idé på hvordan jeg kan gjøre det? Hva er f.eks arealet av en Y om jeg printer den ut med en høyde på 10 meter?
  3. "The URL contained a malformed video ID." fikk jeg opp.
  4. Du kan jo også prøve www.vimeo.com. Har aldri prøvd å legge noe ut der selv, men ser ofte på videoer der i god kvalitet som varer lenger en 10 minutter.
  5. 222 knop ja, da får jeg hvirkelig håpe de har boltet alt godt fast til moder jord :-)
  6. Jeg spiser ofte veldig mye når jeg flyr lange turer, både når jeg er pax, og når jeg er skrivebordspilot. Tiden går fortere da. Ellers sjekker jeg kart, metar på destinasjon, eventuelt metar for alternativ, programmerer forventet STAR osv. Skjelden jeg gjør så mye annet. Flyr jeg long haul, så tar jeg meg ofte en pause på noen timer fra simen, enten sover litt eller ser litt på TV. NB: Jeg har ganske høy forbrenning, så jeg er ikke tjukk (enda), men hadde nok sikkert ikke hatt godt av å fly A340 for SAS hver dag :-)
  7. He he, nei, tok det ikke som du lo av meg heller. Jeg synes bare det er dumt å svare feil egentlig. Ikke for min egen del, men for den som spør sin del, da det lett blir forvirring av det :-) Jeg har vel egentlig alltid lurt på hvorfor ikke flyet vil intercepte loc. om crs. ikke er rett. Men nå har jeg lært at den faktisk gjør det. Lærdom sent på lørdagskvelder er undervurdert! :grin:
  8. Ja, sorry, ikke meningen og komme med feilinformasjon. Selvfølgelig setter du CRS i FMC på 747, og ikke i CMD. Jeg har faktisk aldri prøvd å fly ein ILS app uten rett CRS, da det begynner å plinge så fælt i msg warningen til FMCen. Jeg har vel bare antatt at siden FMS gir feilmelding på feil kurs, så ville ikke den catche, men da er det feil :-) Beklager, ikke meningen å villede.
  9. Vi reiste til Vilnius med en skoleklasse for noen år tilbake. Vi charta en 737 fra SAS for å fly oss fra Værnes og hente oss igjen. Vi var vel kanskje ca 120 pers på reisefølge. Nå vet ikke jeg hvor mye flyet kosta per pers, men vi betalte vel rundt 8000 for ei uke med fly, hotell og middager, så veldig dyr var nok ikke den turen. Men jeg tipper at du kan få det enda litt billigere om du går til et utenlandsk selskap i Tyrkia, eller et selskap som ligger i ruta.
  10. Har du stillt inn riktig kurs på autopiloten? Vist den er feil så fanger den ikke loc. Du skal da få en feilmelding i fmc om det i så fall. Kursen setter du helt til venstre på autopilotpanelet, og den skal være rettningen på rullebanen (eller på localiser om det er offset mellom loc. og rwy. hdg.)
  11. Er ikke helt sikker på hva du mener. Men om det er at flyet ikke capturer ILS i det vertikale planet, så er det fordi du må aktivere app. Prosedyren er å først etablere seg i det horisontale planet med LOC(aliser), når den er etablert velger du app mode på autopiloten, og den vil følge glideslope. Er ikke helt sikker på om det var dette du mente, men det er hvertfall måten å gjøre det på :-)
  12. Så F-16 er med andre ord umoderne? Bare vent til forsvarsdepartementet leser dette. Da blir det fart på sakene, for vi kan jo ikke ha fly som er av moten.
  13. Min kamerats gulpet opp følgende konsiparsjonsteori 08.09.09 at dagen etter, altså 09.09.09 på fransk var nøff nøff nøff, som betydde at verden kom til å gå under av pandemi.
  14. Jeg fant dette på google angående sliders. Tror ikke det skal være så vanskelig å få det til å fungere med sliders i excel. Det er vel ganske plain basic programering, så det skal være greit og programmere. Om du fortsatt lurer på det i morgen kan jeg muligens være behjelpelig da, men nå er jeg for trøtt til å tenke programmering :-) Edit: Du tenker nok på "if" Pål. if X = >10 then bla bla bla else bla bla bla end if Edit 2: Pål korigerte seg selv før jeg klarte å si onomatepoetikon.
  15. Matoppskrifter med mulighet for å endre antall porsjoner Bremselengde på biler, med mulighet for å variere hastighet og føre Blendeåpning, lukkertid og ISO En løpekalkulator med lengde, fart og tid Selv har jeg mange excel dokument som jeg bruker til å jobbe med lyd. Det kan være typisk tap av lyd over avstand, eller ofte frekvens, bølgelengde og tid. En del ark dreier seg også om strøm, som er letter å regne på en akustikk. Mange av de dokumentene baserer seg på ligninger med en ukjent, der man bruker "trekanten" til å finne de forskjellige verdiene (som mine to siste eksempel)
  16. Tja, du kan jo skrive ut arket og brette en liten hatt ut av det. Men tenker du da å bruke ett regneark til konkrete ting, som f.eks ett ark jeg så for noen år siden der du skrev inn hvor mange øl, sprit osv du hadde drukket, kjønn og vekt, for å så finne ut når du er kjøbar? Er det noe sånt du mener med noe "annet"?
  17. Takker og bukker!
  18. Jammen jammen jammen ..... :-) Det er vel i så fall tilfelle den ikke skulle virke helt på henne, eller eventuelt at jeg treffer på andre som er den berømte gruppen. Bedre og være føre var, men jeg skal få hun til å spørre legen hva som er å anbefalle når hun skal ta vaksina på lørdag.
  19. Jeg vet ikke om jeg skal ta den. For min del spiller det for såvidt liten rolle, da jeg nok ikke er i rissikogruppen. Men samboeren er "hit on the fatty", så hun skal ta den nå, og da lurer jeg på om jeg skal ta den da jeg også. Som sagt så er det ikke så viktig for meg, men verre for de rundt meg som kanskje kan være i en rissikogruppe.
  20. Veldig bra. Sjønte endelig det med forum innlogginga. Men er det planen at forum innlegg kun skal være på engelsk, eller kan man bruke norsk også om man vil?
  21. Lufting av motor er vel vanlig på norske verksted, og det bruker å ligge på 6-700 kr timen, så fem minutter med arbeid så er bilen klar
  22. Da har jeg bestillt, og det ser ut som Dag alt har pakket den å gjort den klar. Er alltid en stor glede og handle oss Dag, da alt går raskt og uten problem :-)
  23. Onkel stat bestemte seg for å utbetale litt skattepenger idag, og da lurer jeg på å dra til med en Saitek Yoke fra shopen. Vet at det er flere her så bruker den, og lurer på om det er noen som har problemer med den? Noen som har prøvd den på X-Plane også?
  24. Ha ha, har hørt den der flere ganger før, men beit meg merke i en ting nå på ca 2:50 Pilot:... an advice you unable to take taxiway chalie, airbus 340-600 ATC: Your unable to do everything sir, in that plane of yourse sir... (så hører du alle kolegane gapskratter i bakrunnen)
  25. Er jeg bastant om jeg påstår at det er mulig å knuse vanlig glass, og bilvinduglass ved å passere lydmuren? Jeg tror nok at det er mulig, men at det skjer bare ved en flyby med en jager? Neppe!