Posted December 18, 201014 yr Sikkert noen som så første episode, men vil bare tipse om en litt spesiell serie som har startet på Discovery, for dem som måtte være interessert. Det handler om Nick Popovich og hans firma som har spesialisert seg på å rett og slett stjele tilbake fly (alt fra business-jet til Boeing 747), fra selskaper/privatpersoner som ikke har overholdt betalingsfrister for sine fly. Selvsagt mye spaning og etterforskning for å finne flyene, tips fra spottere osv, og deretter finne ut av hvorvidt de er flyvedyktige nok til å hentes, eventuelt fikse dem, for til slutt å (forhåpentligvis uten å treffe eieren) fly avgårde med dem. Står en artikkel om denne Nick Popovich som ble lei av "bussjåfør-livet" som charter-pilot, og startet med dette isteden her; "Grab the Airplane and Go" En nisje jeg ikke en gang ante at fantes, og ganske spennende program. Discovery, Flyinkasso -sendeplan/repriser
December 19, 201014 yr Har sett denne serien på Discovery. Syntes den er festlig. En ting jeg sliter med og forstå. De som eier flyene har jo ikke betalt for seg som de skulle, og Nick Popovich og hans firma drar å tar flyene tilbake. Men såvidt jeg forstår så får han selv beholde flyet, og selge det på markedet. Men skjønner ikke helt hvorfor Nick så enkelt får rett til eierskap på flyet, bare for at noen ikke betaler avdragene.
December 19, 201014 yr Dæven takk for tipset Paulsen. Denna ska jeg følge opp. Henning, jeg tror det ligger noe i resalg og finansiering der opdragsgiver kan hente innteker etter att inkassobyrået har gjort jobben. Du som kreditor gir altså innkrevingsbyrået en rettighet til gjenstanden med visse forbehold for ettersalg etc i kontrakten. De slipper utlegg av noe slag og får betalt om innkrever greier jobben. En vinn vinn avtale med andre ord. For noen kreditorer er alt bedre enn alternativet, nemlig ingenting. Litt det samme som Bounty hunters der staten slipper utleg men "tjener" på det om noen greier jobben for egen regning i første rekke.
December 19, 201014 yr Prøvde å google meg litt frem og tilbake, men det var helt umulig å finne noe konkret informasjon om hva det programmet heter på engelsk... rart...
December 19, 201014 yr Mulig det er noen som trenger et googlekurs , det heter vel ganske enkelt Airplane Repo, som er akkurat det de driver med
December 19, 201014 yr Det stemmer, det heter ganske enkelt Airplane Repo, men ut i fra det eg kan se på TV-programmet til Discovery i USA sendes det ikkje der lengre.
December 19, 201014 yr Viss det er noen som ikke kan google kan de gå inn på her http://lmgtfy.com/ Nettsiden hjelper dem som ikke kan google. Takk morten Finner ingen videoer og har googlet litt.
December 19, 201014 yr Author Det er stort sett som Per B sier Henning. Nick beholder flyene og selger dem for høyest mulig pris. Men mesteparten av pengene går så tilbake til den rettmessige eier. Eieren taper masse penger på dette, for med opp til 60 mann i sving, temmelig høy risiko, flyvninger hit og dit med business-jet, samt at Nick også alltid gjør opp regningen på den basen han henter flyene, så er det åpenbart ikke billig moro å be dette firmaet hente tilbake et fly. Det er visstnok også derfor det går mest i business-jet, 737, Airbus, og dyre saker, små private Cessna vil koste mer å hente enn flyet er verdt. For eieren er det som Per nevner likevel bedre å tape en million på denne uthentingen, enn å fortsette å ikke få noenting. Og får han ikke hentet flyet, så taper han svimlende summer, så det er jo litt av spenningsmomentet. Beklager at programmet går kl 23.30 (repriser 03.00), lurer litt på om den sendeplanen jeg fant ikke er komplett, for mener jeg så det på et annet tidspunkt. Er ikke sikker. Jeg tar det opp, men får ikke opp noe tidspunkt for neste episode i EPG på MediaCenter-PC enda. Programmet heter i hvertfall som det blir sagt Airplane Repo på engelsk, og det skal være 8 episoder tilsammen.
December 30, 201014 yr Dagens episode, høres i hvertfall meget interesant ut: FlyinkassoInternasjonal krise Nick Popovich og hans mange samarbeidspartnere drar til Tyrkia og Frankrike for å lete etter to Airbus A320 som skal inndras. Men neste uke, finner jeg faktisk ikke dette programmet oppsatt overhodet. Verken dagen episoden skal gå (6. januar), eller reprisen dagen etter - merkelig... (I tillegg finnes absolutt ingen informasjon om denne serien på de norske Disovery-sidene. Programmet heter "Flyinnkasso" i Norge, men man finner dog ikke et dugg info - om denne serien fortsetter eller ei)
December 30, 201014 yr Ifølge se.no er dette episode 3 og programmet heiter "Airplane Repo". Håpar nokon kan finne sendeskjema for heile serien og reprisane, har sjølv leita, men fant ingenting.
December 30, 201014 yr Engelske/US-navnet er: "Airplane Repo", i Norge heter serien "Flyinnkasso". Fram til nå (rettere sagt, t.o.m i dag) har serien gått hver torsdag, kl: 23:30. Reprisen har gått dagen etter fredag (eller rettere sagt natt til lørdag pga. klokkeslettet), kl: 03:30. Men ser ut som den tar seg en pause nå, skal være totalt åtte episoder - men neste uke vises den ikke i følge sendeskjemaet. Andreas: har lett litt, men har ikke funnet noe støtte for web-avspilling enda - desverre.
January 20, 201114 yr Det ser (desverre) ut til, at alle episodene er sendt. Riktignok skal det ha vært bestillt langt flere episoder fra Discovery opprinnelig, men slik det ser ut nå - er det kun laget totalt tre episoder. Dette opplyser også Discovery Channel i Norge, og det er ikke fler episoder som er planlagt å sendes. Så man får bare håpe at fler blir laget etter hvert.
January 20, 201114 yr Author Det var skuffende, jeg syns det var en litt artig serie. Kanskje de ble lei av kameraer... Takk for infoen i alle fall Lars.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.