Jump to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Flightsim.no

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Når kan jeg begynne å fly?

Featured Replies

En av mine aller største interesser er fly, og jeg flyr og flyr og flyr - på simulator. Jeg er 15 år og lurer på hvilke muligheter jeg har til å begynne å fly(småfly)?

Tusen takk!

Marius

En liten korreksjon vedr. seilflyging.

Du kan gå solo som 15- åring, forsette treningen i ensetere under oppsyn av instruktør, og ta sertifikat ved fylte 17år.

Hvis du senere vil konvertere til motor, vil mye av teorien og praksisen da fortone seg som ren repetisjon.Dessuten reduseres kravet til antall motorflytimer når du har "seilflylappen".Da dette var aktuelt for meg(18år siden) ble kravet til timer redusert fra 40 til 25.

Ryktene sier at dette har endret seg, så dette bør du sjekke med NAK eller Luftfartsverket.En annen ting er at du vil få mere flyging for pengene som seilflyger, og skal du bli en sikker og god pilot, bør du fly ofte.Jeg vil selvfølgelig anbefale min egen klubb,prøv denne: http://www.osloseilflyklubb.no" TARGET=_blank>www.osloseilflyklubb.no

Her finner du også link videre til Norsk Aero Klubb, som er moderorganisasjon for det meste av luftige aktiviteter i Norge.

Lykke til. Erik

Seilfly er kjempe gøy. Jeg er 16 år nå og beggynte å fly i sommer. Jeg har 30 timer bak spakene i seilfly. Ca. 15 av dem solo. Jeg venter bare på at jeg blir 17 så jeg kan fly opp. Hvis du bor i nærheten av voss kan jeg anbefalle voss flyklubb. Det er flyging der hver helg hvis været tillater det i hele vinter. JA til og med på nyttårsaften. Har du lyst på en prøvetur kan du bare komme innom en helg du er i området

Begynn nå!

Eller rettere sagt, du kan godt ta en prøvetime, det er ikke noe i veien for å ta spakene i et småfly med instruktør om bord.

Du kan få sertifikat/fly opp etter fylte 18 år, men du kan gjerne ta hele lappen før det.

Undertegnede fikk flysertifikatet i posten 1 måned etter fylte 18 år... to år før jeg tok bil-lappen [image]http://www.flightsim.no/ubb/images/icons/smile.gif[/image] En skal tidlig krøkes!

Du kan også melde deg inn i en seilfly-klubb. Du kan fly Solo fra fylte 16 år, og få lappen også. Du får dessuten også radiotelefonist-sertifikat som er gyldig ut livet, og må ta eksamen i Lover & bestemmelser- Da slipper du eksamen i de to fagene når du skal opp til teoriprøve for privatflysertifikat.

Det koster litt å ta flylappen, men det tar litt tid, så det er slett ikke uoverkommelig for de fleste.

Lykke til!

------------------

JON WOLD

http://cfs2.dogfighter.com"'>http://cfs2.dogfighter.com" TARGET=_blank>http://cfs2.dogfighter.com

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

Account

Navigation

Search

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.